Czy wart się przechodzić na kwartalny podatek dochodowy? Co można zyskać?

Przedsiębiorstwa mogą decydować, jak rozliczać się z opodatkowania dochodowego i VAT-u. Rozliczanie może odbywać się co miesiąc albo przebiegać kwartalnie. Chodzi tu o okresowość wpłat dla fiskusa. Podatek dochodowy kwartalnie naliczany to duży plus - przedsiębiorstwo ma do rozporządzenia daną gotówkę, którą może przeznaczyć nie na skarbówkę, a na pozostałe cele.

Deklaracja vat przekazywana co kwartał umożliwia utrzymanie płynności finansowej przy kłopotach z uzyskaniem pieniędzy od kontrahentów. Wówczas ochraniamy firmę przed natychmiastowym wypłaceniem podatku, mimo braku finansów ze strony kontrahenta. Tym samym firmy, które swoje koszty i przychody mają nierównomierne mają czas na zebranie faktur, a to gwarantuje płynność finansową. Z metody cokwartalnej powinni korzystać mali płatnicy lub osoby, które dopiero otwierają firmę i jednocześnie nie założyły przedsiębiorstwa w ciągu dwóch ostatnich lat. (Czytaj http://cenabiznesu.pl/-progresywny-podatek (czytaj też druk delegacji)-dochodowy-zasady-ogolne-skala-podatkowa)
podatki wzrosty zarobki
Bloger: Simon Cunningham
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Będąc przy rozliczeniach trzeba wspomnieć o obowiązku, jakim są składki zus przedsiębiorcy. Podstawą skali składek jest zadeklarowana suma. Nie może być mniejsza niż 60 % wyliczonego wynagrodzenia miesięcznego ogłoszonego przez rząd na konkretny rok kalendarzowy. Nie może również być mniejsza o 30 % od sumy minimalnego wynagrodzenia, jeżeli zakładamy swoją pierwszą działalność i korzystamy z ulgi. Kiedy pracodawca prowadzi firmę samodzielnie, płaci kwoty do dziesiątego dnia każdego miesiąca. Jeżeli ma pracowników należności trzeba wpłacić do piętnastego dnia danego miesiąca. Właścicieli firm wiąże jedna i taka sama wysokość podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie. Osiąga ona 75 % średniego zarobku w danym sektorze firm, w czwartym kwartale poprzedniego roku. Równocześnie firma płaci składkę na Fundusz Pracy i dolicza się ją do ogółu składek na ubezpieczenie. Wynosi ona 2.45% podstawy wymiaru. Inna okoliczność jest wtedy, kiedy zaledwie zakładana jest firma. Wówczas niepłacony jest Fundusz Pracy, gdyż podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie jest niższa od sumy minimalnego wynagrodzenia. Czytaj http://cenabiznesu.pl/-zerowa-deklaracja-vat


Sprawdź też

Wakacje powinny być udane

ubezpieczenie turystyczne
Bloger: flickr.com
Na podstawie danych z: flickr.com
Każdy z nas czeka na urlop, na te dni, kiedy będziemy sobie mogli pozwolić na trochę relaksu i komfortu. Czekamy na swój urlop z wytęsknieniem, jak za czymś bardzo lubianym i nieosiągalnym na co dzień. Nie ma w tym nic dziwnego, zapracowani przez cały czas nie możemy sobie pozwolić na wakacje w każdej chwili, więc planujemy wakacje tak, by były idealne. Nie zawsze jednakowoż to wychodzi, a przyczyn tego stanu można upatrywać w paru sprawach.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.