Czy wart się przechodzić na kwartalny podatek dochodowy? Co można zyskać?

Przedsiębiorstwa mogą decydować, jak rozliczać się z opodatkowania dochodowego i VAT-u. Rozliczanie może odbywać się co miesiąc albo przebiegać kwartalnie. Chodzi tu o okresowość wpłat dla fiskusa. Podatek dochodowy kwartalnie naliczany to duży plus - przedsiębiorstwo ma do rozporządzenia daną gotówkę, którą może przeznaczyć nie na skarbówkę, a na pozostałe cele.

Deklaracja vat przekazywana co kwartał umożliwia utrzymanie płynności finansowej przy kłopotach z uzyskaniem pieniędzy od kontrahentów. Wówczas ochraniamy firmę przed natychmiastowym wypłaceniem podatku, mimo braku finansów ze strony kontrahenta. Tym samym firmy, które swoje koszty i przychody mają nierównomierne mają czas na zebranie faktur, a to gwarantuje płynność finansową. Z metody cokwartalnej powinni korzystać mali płatnicy lub osoby, które dopiero otwierają firmę i jednocześnie nie założyły przedsiębiorstwa w ciągu dwóch ostatnich lat. (Czytaj ) Będąc przy rozliczeniach trzeba wspomnieć o obowiązku, jakim są składki zus przedsiębiorcy. Podstawą skali składek jest zadeklarowana suma. Nie może być mniejsza niż 60 % wyliczonego wynagrodzenia miesięcznego ogłoszonego przez rząd na konkretny rok kalendarzowy. Nie może również być mniejsza o 30 % od sumy minimalnego wynagrodzenia, jeżeli zakładamy swoją pierwszą działalność i korzystamy z ulgi. Kiedy pracodawca prowadzi firmę samodzielnie, płaci kwoty do dziesiątego dnia każdego miesiąca. Jeżeli ma pracowników należności trzeba wpłacić do piętnastego dnia danego miesiąca. Właścicieli firm wiąże jedna i taka sama wysokość podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie. Osiąga ona 75 % średniego zarobku w danym sektorze firm, w czwartym kwartale poprzedniego roku.

Równie fascynujący artykuł umieszczony jest tutaj, zatem odwiedź witrynę (https://szukasz-pracy.pl/) i zobacz, jakie informacje tam znajdziesz. One także Cię zaciekawią.

Równocześnie firma płaci składkę na Fundusz Pracy i dolicza się ją do ogółu składek na ubezpieczenie. Wynosi ona 2.45% podstawy wymiaru. Inna okoliczność jest wtedy, kiedy zaledwie zakładana jest firma. Wówczas niepłacony jest Fundusz Pracy, gdyż podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie jest niższa od sumy minimalnego wynagrodzenia. Czytaj


Sprawdź też

Różnorodne usługi, które proponowane są przez banki

finanse
Bloger: peddhapati
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Finansowe instytucje, na przykład towarzystwa ubezpieczeniowe lub banki proponują swym klientom bardzo różnorodne produkty. Jeśli chodzi o same banki takim podstawowym, elementarnym wyrobem, jaki posiadają w zasadzie wszyscy, jest konto bankowe. Jednak niekiedy banki pobierają od ich prowadzenia jakąś prowizję, a poza tym środki zgromadzone na nich nie pracują. Okazać się więc może, że pomimo tego, że na takim koncie znajduje się jakaś kwota środków finansowych, to i tak trzeba będzie do tego dopłacić.

W temacie opłat na ZUS można by się niewątpliwie niejednokrotnie zagubić dlatego będąc przedsiębiorcą warto poradzić się księgowej, która w imieniu firmy złoży dane formularze i prześle konkretne składki. Polecamy
2019/10/17, 15:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.