Własność intelektualna – najważniejsze informacje

Każdego dnia, chociaż czasami nawet o tym nie wiemy, mamy do czynienia z własnością intelektualną. Są to wszelkiego typu aspekty twórczej działalności człowieka, jakie – co najistotniejsze – mają charakter niematerialny. Co należy wiedzieć w temacie własności intelektualnej?


W pierwszym rzędzie z powodu niematerialnego charakteru własności intelektualnej nieodzowna jest jej ochrona. By mieć świadomość, co jej podlega, trzeba wymienić komponenty, które się do niej zaliczają. Przede wszystkim są to osobiste prawa autorskie JWP przysługujące każdej osobie będącej twórcą utworu. Utworem jest podstawowy przedmiot zaistniały w rezultacie twórczej działalności określonej osoby. Prawa osobiste zabezpieczają jego intelektualne powiązanie z autorem. Związek ten jest nieodłączny. Nie można z niego zrezygnować, a dodatkowo jest wiecznie żywe. Nie gaśnie nawet po śmierci twórcy, jednakże po tym zdarzeniu wykonuje je w pierwszej kolejności małżonek. Z utworem wiążą się też prawa majątkowe, jednak są one zbywalne, a także znaczą jedynie prawo do korzystania z utworu.
Praca domowa z fizyki
Bloger: Quinn Dombrowski
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Poza osobistymi prawami autorskimi w skład własności intelektualnej wchodzi także własność przemysłowa, a więc np. znaki towarowe, wzory użytkowe oraz przemysłowe lub topografie układów scalonych. Wyjątkową uwagę trzeba zwrócić na znaki towarowe JWP, które służą nade wszystko do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od asortymentu wytwarzanych przez inne.

Serdecznie zalecamy te informacje (https://sklep.autopart.pl/akumulatory-rolnicze,c8,pl.html) do poczytania. Znajduje się tu dużo przydatnych wskazówek, jakie warto wykorzystać w swoim życiu.

Wyrażane są w sposób graficzny i mogą to być np. hasła, rysunki albo ornamenty. Ostatnim segmentem własności intelektualnej jest know-how, a wiec poufna wiedza odnosząca się do spraw technicznych oraz pozatechnicznych. W odróżnieniu od innych elementów nie jest w żadnym stopniu uregulowana, mówi o niej tylko ustawa, której tematem jest zwalczanie nieuczciwej konkurencji JWP.


Jeśli chcemy zabezpieczyć swoje prawa autorskie i związane z nimi utwory, najlepiej jest zaangażować doświadczoną kancelarię, jaka je odpowiednio zabezpieczy. Rolą niniejszej kancelarii jest m.in. przesyłanie listów ostrzegawczych do osób, które prawa takie nadwyrężają, uczestniczenie w mediacjach albo pośredniczenie w zawieraniu umów licencyjnych. Fachowa pomoc niewątpliwie pomoże nam w ochronie przejawów działalności twórczej.
2022/01/06, 07:06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.