Sprężyny posiadają rozmaite formy i wielkości, ich wykorzystanie jest bardzo szerokie – występują zarówno w łóżkach, samochodach jak i zegarkach. Żeby sprężyna spełniała swoje zadanie, ważne jest kilka elementów, najistotniejsze z nich to:
tworzywo z jakiego jest wykonana, oraz jej kształt.

Bloger: Henrik Mayor
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Klasyczna sprężyna przypomina spiralnie zwinięty
stalowy drut. Im grubszy drut, tym większe rozmiary będzie mieć efekt finalny. Tworzywo, z którego wyprodukowana jest sprężyna określa jeden z najbardziej istotnych czynników – twardość. Twarde sprężyny stosuje się przykładowo w amortyzatorach rozmaitych mechanizmów, te o małej twardości z kolei w wymienionych uprzednio łóżkach czy przyrządach do pisania. Istnieją jeszcze tzw. sprężyny progresywne, które stosuje się jako amortyzatory w autach. Ich twardość jest zmienna zależnie od warunków, w jakich pracują.
Proces produkcyjny
Cały proces wytwarzania zaczyna się od dobrania określonych parametrów

Bloger: Henrik Mayor
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
sprężyny - (sprawdź
https://kapitanhak.pl/pol_m_Haki-holownicze_Sprezyny-zawieszenia-1615.html) – długości oraz grubości drutu, wytrzymałości sprężyny. Następnie właściwie uformowane pręty - wypróbuj pręty budowlane-
http://aner.com.pl/prod/prety-i-siatki-zbrojeniowe - z pożądanego materiału o odpowiedniej elastyczności docina się do uprzednio wybranej długości. Tak przystosowane części drutu umieszcza się w maszynie, która zwija sprężynę podczas specjalnego procesu. W tym momencie można dostosować właściwości sprężyny, zależnie od warunków w jakich jest produkowana. Innego rodzaju sprężyny produkuje się inaczej – sprężyny stosowane w zegarkach są przykładowo wykonane ze zwiniętego cienkiego metalowego paska. Ich proces produkcyjny jest jednak dużo bardziej precyzyjny, niż w przypadku standardowych sprężyn.