Sprawdź czego jeszcze nie wiesz w temacie tworzenia sprężyn

Sprężyny posiadają rozmaite formy i wielkości, ich wykorzystanie jest bardzo szerokie – występują zarówno w łóżkach, samochodach jak i zegarkach. Żeby sprężyna spełniała swoje zadanie, ważne jest kilka elementów, najistotniejsze z nich to: tworzywo z jakiego jest wykonana, oraz jej kształt.
Fabryka przemysłowa
Bloger: Henrik Mayor
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Klasyczna sprężyna przypomina spiralnie zwinięty stalowy drut. Im grubszy drut, tym większe rozmiary będzie mieć efekt finalny. Tworzywo, z którego wyprodukowana jest sprężyna określa jeden z najbardziej istotnych czynników – twardość. Twarde sprężyny stosuje się przykładowo w amortyzatorach rozmaitych mechanizmów, te o małej twardości z kolei w wymienionych uprzednio łóżkach czy przyrządach do pisania. Istnieją jeszcze tzw. sprężyny progresywne, które stosuje się jako amortyzatory w autach. Ich twardość jest zmienna zależnie od warunków, w jakich pracują.

Proces produkcyjny Cały proces wytwarzania zaczyna się od dobrania określonych parametrów
Rurociągi w fabryce
Bloger: Henrik Mayor
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
sprężyny - (sprawdź https://kapitanhak.pl/pol_m_Haki-holownicze_Sprezyny-zawieszenia-1615.html) – długości oraz grubości drutu, wytrzymałości sprężyny. Następnie właściwie uformowane pręty - wypróbuj pręty budowlane- http://aner.com.pl/prod/prety-i-siatki-zbrojeniowe - z pożądanego materiału o odpowiedniej elastyczności docina się do uprzednio wybranej długości. Tak przystosowane części drutu umieszcza się w maszynie, która zwija sprężynę podczas specjalnego procesu. W tym momencie można dostosować właściwości sprężyny, zależnie od warunków w jakich jest produkowana. Innego rodzaju sprężyny produkuje się inaczej – sprężyny stosowane w zegarkach są przykładowo wykonane ze zwiniętego cienkiego metalowego paska. Ich proces produkcyjny jest jednak dużo bardziej precyzyjny, niż w przypadku standardowych sprężyn.


Sprawdź też

Jak wybierać zamienne części case?

traktor
Bloger: Holger Weiß
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Niekiedy zdarzają się przypadki, iż o wiele bardziej opłaca się kupić samodzielnie potrzebne elementy np. do auta lub motoru niż zostawiać ich wybór mechanikowi. Podobnie zdarza się w przypadku ciągników albo nawet kosiarek do trawy. Powinniśmy więc pomyśleć, jakie aspekty trzeba mieć na uwadze w największym stopniu, żeby w konsekwencji dopasować właściwe części zamienne.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.