Na jakie parametry powinniśmy skierować uwagę przy wybieraniu rzeczy które mają sprężyny?

Działanie sprężyny ludzie wykorzystywali już tysiące lat temu w okresie kilkunastu tysięcy lat przed naszą erą. Wyładowanie energii charakterystycznej dla pracy sprężyn widoczne jest w mechanizmie pierwszych łuków. Mechanizm ten używano także przy budowaniu różnego typu pułapek na zwierzynę.
Sprężyna
Na podstawie danych z: http://www.sxc.hu/
Znane było również działanie sprężyn płaskich, polegających na użyciu siły mocno napiętych desek, które wyrzucały kule i pociski. Podstawową cechą sprężyn jest ich możliwość ulegania odkształceniu w wyniku działania na nie siły zewnętrznej. Odkształcenie to jednak ma posiadać cechę odkształcenia sprężystego. Sprężyny posiadają ogromną pojemność energetyczną.

Ekscytujący tekst? Jeżeli tak uważasz, kliknij bez ociągania ten link, gdyż w witrynie, którą tu znajdziesz, także jest coś ciekawego.

Ciekawe jest to, że rzadko kiedy człowiek zastanawia się nad tym, jak duża ilość sprężyn jest wokół nas codziennie. Są one elementami bardzo dużej ilości różnorodnych mechanizmów, jakie na co dzień spotykamy. Możemy wyliczyć setki rodzajów sprężyn.

Napotkamy na nie przykładowo w małych zegarkach na rękę, oczywiście tych z mechanizmem klasycznym, jakie pamiętamy już z wczesnych lat naszej młodości. Innego typu sprężyn wykorzystywane są przykładowo w budowie maszyn kolejowych, gdzie sprężyny są bardzo duże i niezwykle odporne. Pod względem właściwości działania możemy wyodrębnić sprężyny naciskowe, czyli inaczej nazywając ściskane, sprężyny naciągowe, czyli rozciągane oraz sprężyny skrętowe. Spotkać można jeszcze jeden typ sprężyn - sprężyny skrętowe. Można je także sklasyfikować pod kątem kształtu, który może być walcowy, baryłkowy, stożkowy lub klepsydrowy.


Sprawdź też

Rodzaj sprzętu jest bardzo istotny

sprzęt do ćwiczeń
Bloger: Stefan Krasowski
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Znacznie więcej wydajemy sobie sprawę z tego, jak istotny jest sprzęt na którym trenujemy. Przez to właśnie decydując się na sprawunek własnych urządzeń do treningów, jak oraz też na pójście do siłowni, chcemy posiadać świadomość, iż korzystamy z takich urządzeń, które są najwspanialsze, które proponują nam najwięcej funkcji do wyboru, a co się z tym łączy, które pozwalają nam wszystko dopasować idealnie do siebie.


Branża przemysłu zajmująca się wytwarzaniem sprężyn jest bardzo silna i odznacza się dużą konkurencją. Typowi zjadacze chleba nie mają jednak pojęcia o tym, że przemysł ten jest tak dobrze rozwinięty. Zwykle przedsiębiorstwa trudniące się wytwarzaniem sprężyn nie mają potrzeby zbytnio się promować, szczególnie w mediach tradycyjnych, których adresatami są zwykli ludzie. Firmy oferujące odporne sprężyny mają zwykle swoich stałych odbiorców związanych z bardzo różnorodnymi gałęziami przemysłu. Różnorodne ich rodzaje używane są w przemyśle samochodowym, ale również przy sprzętach budowlanych, albo przykładowo sportowym sprzęcie na siłownię. Małe rodzaje sprężyn stosowane są natomiast przykładowo w elektronice i sprzętach elektrycznych. Budowa sprężyn jest bardzo silnie połączona z ich zastosowaniem, a to z kolei jest tak szerokie, że moglibyśmy napisać całą książkę o tym, używa się ich bowiem zawsze, kiedy potrzebna jest jakakolwiek amortyzacja.
2023/07/01, 00:00
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.