Zagwozdki ze zdefiniowaniem wyrazu "własność"

"Własność" to na pozór skomplikowane pojęcie. Intuicyjnie już dzieci kilkuletnie wiedzą co to pojęcie oznacza. Ta lalka jest moja, zaś tamta należy do Kasi, i wszystko oczywiste. Naruszenie czyjejś własności miewa nieprzyjemne efekty w formie oberwania grabkami azaliż foremką.

Spróbujmy jednak zdefiniować "własność" w sposób precyzyjniejszy, poza intuicyjny. Prawa autorskie do zdjęć - zwięźlej "własność", można ująć na 2 sposoby: w sposób negatywny, przez oznaczenie granic własności, zatem posiadaczowi wolno z obiektem zrobić wszystko co nie jest zakazane przepisami prawa (polecamy zapraszamy serdecznie) albo prawidłami współegzystowania społecznego.
naprawa laptopów drLaptop
Bloger: Dell Inc.
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
A mówiąc językiem praktycznym - wolno mi z moim autem zrobić wszystko co chcę, pod warunkiem że nie będę rozjeżdżał staruszki na pasach oraz będę posiadał prawo jazdy. Wniosek z tego taki, że swój samochód mogę sprzedać, wynająć bądź też oddać nieodpłatnie. Z kolei od pozytywnej strony określamy "własność" określając co wolno posiadaczowi. Właściwe ustępy prawa cywilnego normują kwestie kupowania, zbycia albo odstępowania w wypadku prawa własności. Zamierzenie nie napisałem „przedmiot”, ponieważ prawa traktujące o własności obejmują także dobra nie materialne, takie jak własność intelektualna, znaki towarowe, a nawet tzw. markę, zatem zespół właściwości rozróżniających dany towar na rynku.


Sprawdź też

Prawa autorskie w internecie

Młotek sędziego
Bloger: www.sxc.hu
Na podstawie danych z: www.sxc.hu
Znakowanie artykułu polega na przeznaczeniu tytuły, godła, skrótu literowego, terminu, znaku (bądź ich połączenia) w celu ułatwienia odróżnienia danego wyrobu od pozostałych, podobnych wyrobów. Znak towarowy może następować też w kształcie symboli albo graficznego zapisu, w zależności od wyobrażeń twórcy.

Wedle definicji własność intelektualna to grupa praw dotyczących dóbr nienamacalnych, tj. prawa twórców do dzieł muzycznych, malarskich, literackich a dodatkowo patentów oraz znaki towarowe innymi słowy własność przemysłowa w której skład zgodnie z Konwencją Paryską wchodzą prawa do wzornictwa przemysłowego, znaków towarowych i patentów (w naszym prawie dodatkowo wzory układów scalonych). Są natomiast różne opinie mające związek z własnością intelektualną. Niektórzy profesjonaliści negują zasadność wyodrębnienia własności intelektualnej od własności przemysłowej. Żądano, aby jednostkowe składniki obydwu tych praw potraktować osobno. Nie dziwi wobec tego, że przeciętny człowiek ma trudności ze pojęciem zawiłości własności intelektualnej. Stąd skłonność u konsumentów do ignorowania praw własności intelektualnej jako takiej, co sprzyja piractwu i stratom finansowym.
2019/05/09, 16:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.