Opodatkowanie za wynajmowanie mieszkanie

Jeżeli wynajmujesz własne mieszkanie, niewątpliwie zastanawiałeś się, jaki rodzaj opodatkowania wybrać. Co prawda mnóstwo osób wynajmuje własne mieszkania bez płacenia podatków, jednak niewątpliwie nie polecamy takiego pomysłu, bo może to spowodować wielkie problemy.
Gotówka
Bloger: reynermedia
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Najemcy są naprawdę różni, a jeżeli pokłócicie się w jakiejś kwestii, taka osoba może napisać na Ciebie donos do urzędu skarbowego. Wówczas możesz liczyć się z drobiazgowymi kontrolami i wielkimi nieprzyjemnościami, a również oczywiście wymogiem zapłacenia zaległych podatków. Jeśli zatem nie chcesz mieć nieprzyjemności, na pewno bardzo polecamy Ci podpisanie z wynajmującym umowy i wysłanie jej do urzędu skarbowego. Wówczas zostaniesz poproszony o wybranie jednego ze sposobów rozliczania podatku.


Sprawdź też

Różnice w wysokości podatku w zależności od systemu opodatkowania wynajmujących dom

Pomieszczenie w domu
Bloger: vastateparksstaff
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Jeżeli wynajmujemy dom, to mamy prawo wyboru najkorzystniejszej postaci opodatkowania. Przy ustaleniach najmu przeszkód podatkowych jest niemało i dotyczą one właściciela mieszkania. Kluczowym jest wybór sposobu rozliczania z urzędem podatkowym.

metafora kredytu na mieszkanie
Bloger: Images Money
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Możecie rozliczyć podatek od najmu w taki sposób, że bez wątpienia nie będą one sporym obciążeniem dla Waszego budżetu. Po pierwsze trzeba wiedzieć, że podatek od najmu mieszkania można rozliczyć jako dochód osoby fizycznej jak także jako przychód osiągany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli zdecydujesz się na którykolwiek z tych sposobów, wtedy musisz dokonać jeszcze jednego wyboru – możesz wskazać podatek obliczany ryczałtem albo podatek rozliczany jako procent od Twoich przychodów. Zwykle zawsze wybór w ogóle nie jest taki oczywisty i zależy w dużej mierze od wielu zmiennych - opodatkowanie wynajmu szczegółowe informacje.

W przypadku jednego mieszkania będzie bardziej korzystne wybór opodatkowania ryczałtowego, w przypadku drugiego zaś – kategorycznie na odwrót. Jeżeli masz nieco czasu, bez wątpienia świetnym pomysłem będzie przejście się do doradcy podatkowego. Taka osoba bez wątpliwości wskaże Ci najbardziej korzystną w Twoim przypadku opcję. Kiedy masz w planach najem długoterminowy, bez wątpliwości powinieneś zdecydować się na taką radę. Nawet kiedy zainwestujesz w to sporo pieniędzy, będzie to dla Ciebie bardzo korzystne. Dochody z comiesięcznego wynajmu z pewnością są tego warte – tym bardziej, że można zaoszczędzić naprawdę wiele.
2014/09/02, 12:08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.