Forfaiting i faktoring. Pokrewne operacje, inni adresaci. Jakie korzyści w biznesie niosą ze sobą te określenia?
Faktoring to pojęcie jeszcze nie tak dobrze znane w naszym kraju, jednak coraz śmielej respektowane przez przedsiębiorców.To forma finansowania i zapewnienie płynności finansowej. Po pierwsze, gwarantuje przedsiębiorstwom środki potrzebne do ich funkcjonowania.

Bloger: Przemysław Szabłowski
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Nabyte doświadczenie mówi, że faktoring wspaniale się odnajduje i w czasach gdy
firma miewa się jak należy, kiedy potrzeba szybkiego zastrzyku gotówki, który gwarantuje błyskawiczne wsparcie dynamicznego wzrostu firmy - jak i w sytuacjach gdy firmom powodzi się nieco gorzej. Warto zwrócić uwagę, iż faktoring to z założenia usługa dedykowana konkretnej sytuacji firmy, specyfiki jej działania, i dlatego szybciej można reagować na problem, pozwalając sobie na większą sprawność, zwłaszcza w tych trudniejszych sytuacjach.

Bloger: dhub limited
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Forfaiting i faktoring. Porównywalne założenia, inni odbiorcy. Czym się różnią te dwa zagadnienia?
Faktoring to usługa mało jeszcze powszechna w Polsce, acz coraz bardziej doceniana przez przedsiębiorców.To przede wszystkim forma finansowania i zapewnienie płynności finansowej, w związku z tym przebieg działania posiada coraz więcej zwolenników.
Forfaiting z kolei to zakup wierzytelności o średnich i długich terminach wymagalności. Opiera się na umożliwieniu przedsiębiorcy uzyskania środków finansowych w drodze zobowiązania się jednej strony do dostarczenia wierzytelności, a drugiej do zapłaty ustalonej ceny z góry. Jest formą operacji finansowania handlu zagranicznego, podczas gdy faktoring obejmuje rynek krajowy, jak i eksporterów.
W praktyce gospodarczej występuje parę rodzajów forfaitingu, ale coraz częściej stosowany jest forfaiting leasingowy. To w rzeczywistości niedawno wykształcona forma, której zasady opierają się na wykupie rat leasingowych (leasing oferta). Przedmiotem transakcji mogą być wszystkie
raty zliczone lub pojedyncze. Dzięki podpisanej umowie leasingodawca otrzymuje raty leasingowe z wyprzedzeniem, niż wynika to z umowy podpisanej z leasingobiorcą. W zamian płaci firmie forfaitingowej prowizję – a raty, jakie od niej otrzymuje, są uboższe o dyskonto.
Do operacji, których wykorzystanie w handlu wspiera pozycję eksportera, należy zaliczyć między innymi: weksel, inkaso dokumentowe, akredytywę dokumentową, gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe oraz wspomniany faktoring i forfaiting.