Zabezpieczanie należności w transakcjach międzynarodowych

Forfaiting i faktoring. Pokrewne operacje, inni adresaci. Jakie korzyści w biznesie niosą ze sobą te określenia?

Faktoring to pojęcie jeszcze nie tak dobrze znane w naszym kraju, jednak coraz śmielej respektowane przez przedsiębiorców.To forma finansowania i zapewnienie płynności finansowej. Po pierwsze, gwarantuje przedsiębiorstwom środki potrzebne do ich funkcjonowania.

polskie pieniądze
Bloger: Przemysław Szabłowski
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Nabyte doświadczenie mówi, że faktoring wspaniale się odnajduje i w czasach gdy firma miewa się jak należy, kiedy potrzeba szybkiego zastrzyku gotówki, który gwarantuje błyskawiczne wsparcie dynamicznego wzrostu firmy - jak i w sytuacjach gdy firmom powodzi się nieco gorzej.

Zainteresował Cię nasz wpis? Bardzo nam przyjemnie. Po istotne informacje przejdź do następnego linku - tam przygotowaliśmy szczegółowe wiadomości.

Warto zwrócić uwagę, iż faktoring to z założenia usługa dedykowana konkretnej sytuacji firmy, specyfiki jej działania, i dlatego szybciej można reagować na problem, pozwalając sobie na większą sprawność, zwłaszcza w tych trudniejszych sytuacjach.

Forfaiting z kolei to zakup wierzytelności o średnich i długich terminach wymagalności. Opiera się na umożliwieniu przedsiębiorcy uzyskania środków finansowych w drodze zobowiązania się jednej strony do dostarczenia wierzytelności, a drugiej do zapłaty ustalonej ceny z góry. Jest formą operacji finansowania handlu zagranicznego, podczas gdy faktoring obejmuje rynek krajowy, jak i eksporterów.

W praktyce gospodarczej występuje parę rodzajów forfaitingu, ale coraz częściej stosowany jest forfaiting leasingowy. To w rzeczywistości niedawno wykształcona forma, której zasady opierają się na wykupie rat leasingowych (leasing oferta). Przedmiotem transakcji mogą być wszystkie raty zliczone lub pojedyncze. Dzięki podpisanej umowie leasingodawca otrzymuje raty (zobacz poznaj szczegóły) leasingowe z wyprzedzeniem, niż wynika to z umowy podpisanej z leasingobiorcą. W zamian płaci firmie forfaitingowej prowizję – a raty, jakie od niej otrzymuje, są uboższe o dyskonto.

Do operacji, których wykorzystanie w handlu wspiera pozycję eksportera, należy zaliczyć między innymi: weksel, inkaso dokumentowe, akredytywę dokumentową, gwarancje bankowe i ubezpieczeniowe oraz wspomniany faktoring i forfaiting.
2018/12/02, 10:15
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.