Jaki powinien być plac zabaw do ogrodu?

Mając dom ze wspaniałym ogrodem możemy zdecydować się na na plac zabaw, na którym nasze dzieci będą szczęśliwe spędzać czas. Dzięki niemu rozładują całą energię, podskakując, wygłupiając się i wspinając się po drabinach, oszczędzając skrupulatnie zasadzone grządki. Nim jednak rozpoczniemy go aranżować, powinniśmy zastanowić się, jak ma wyglądać oraz co ma się w nim zawierać, aby dzieci były z niego faktycznie zadowolone.


plac zabaw
Bloger: Michael Coghlan
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Po pierwsze, plac zabaw do ogrodu powinien być bezpieczny. Nie mogą być rozłożone naokoło inne przedmioty bądź stać ostre sprzęty. Teren może mieścić się w cieniu, tak, by dzieci nie były narażone na ostre promienie słoneczne. Tak samo należy zwrócić uwagę, by plac zabaw widać było z okien domu, np. z kuchni, w której przyrządzając jedzenie będziemy mogli zwrócić uwagę na szalejące pociechy. Wtedy natychmiast zareagujemy na każdą ewentualność, m.in. na siniak na głowie, który może się trafić również niezwykle ostrożnemu kilkulatkowi.

Istotną kwestią jest same podłoże. Jeżeli nie mamy w planach żadnych urządzeń stworzonych do zabaw ruchowych, a jedynie huśtawkę bądź piaskownicę, sama trawa będzie dostateczna. W razie jednak, gdy chcielibyśmy zakupić drabinki lub inne tego typu atrakcje, dużo bardziej stosowna będzie nawierzchnia amortyzująca upadki. Dzięki temu nawet potknięcie się i rozbicie kolana nie będzie takie bolesne (-> poznaj dodatkowe informacje).

Mówiąc o wyposażeniu placu zabaw – musimy pamiętać, by każdy z postawionych elementów znajdował się w należytej odległości od kolejnego. Dzieci muszą mieć dużo miejsca i nie mogą być narażone na obrażenia z racji np. wystających części. Warto jest również zwrócić uwagę na samo tworzywo, z którego zrobiony jest plac zabaw do ogrodu. Drewno fantastycznie komponuje się z ogrodowym krajobrazem, a do tego drewniane elementy mogą być łączone z różnymi drabinkami lub linami. Jeżeli jednak nasza pociecha nie ukończyła jeszcze 3-go roku życia, bardziej sprawdzą się plastikowe atrakcje. Trzeba pamiętać o dostosowaniu urządzeń do wieku dziecka, by nie wyrządziło sobie krzywdy.

Wybór placu zabaw będzie prostym zadaniem, jeśli zastosujemy się do opisanych wskazówek. Plac zabaw (galeria zdjęć) do ogrodu świetnie sprawdzi się nie tylko latem, ale również na wiosnę oraz na jesień, kiedy pogoda jest także sprzyjająca do zabaw na dworze (www).
2022/08/06, 07:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.