Czymże jest pierwsza komunia święta?

Każda pociecha ma w życiu momenty w których chce czuć się wyjątkowo, chwile w których chce czuć, że jest najpiękniejsze. No bo przecież w życiu są piękne tylko chwile, idąc tropem pewnego rodzimego piosenkarza, mianowicie świętej pamięci Ryszarda Riedla, byłego wokalisty kapeli Dżem. Mianowicie są to, szczególnie w życiu dziecka, chwile, gdy zwrócone są na nie spojrzenia wielu ludzi, zarówno tych bliskich, z którymi spotyka się ono regularnie, jak i spojrzenia rówieśników, a również i spojrzenia zupełnie obcych ludzi. Jakie to są momenty? Między wieloma innymi na przykład takie chwile jak pierwsza komunia święta. Czymże jest ta pierwsza komunia święta i dlaczego jest ona jedną z najważniejszych chwil w życiu dziecka, które jest wychowywany w wierze katolickiej?

pierwsza komunia
Bloger: Kris Duda
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Mianowicie pierwsza komunia święta jest jedną z wielu przeróżnych uroczystości katolickich, jednak uroczystość ta na tle innych, jest naprawdę wyjątkowa. Jest to związane to w głównej mierze z wiekiem osoby, która do niej przystępuje, a również i z tym, że pierwsza komunia święta odbywa się tylko raz w życiu, tak więc też jest tak wręcz prosto pisząc, hucznie obchodzona przez same pociechy oraz rodziny tych pociech, które do niej aktualnie przystępują. Z zgodnie z tym co jest zawarte w iście encyklopedycznej definicji, umieszczonej na łamach jednej z najbardziej znanych encyklopedii internetowych nie tylko w naszym kraju, czyli w Polsce, ale także i na całym świecie, Pierwsza Komunia Święta jest to [TG=uroczystość] katolicka, w której podczas mszy świętej wierzący po raz pierwszy przyjmują Najświętszy Sakrament, czyli zgodnie z wyznawaną przez nich religią, prawdziwie ciało samego Jezusa Chrystusa pod postacią chleba, który to chleb podczas trwania mszy świętej i wypowiedzeniu przez prowadzącego ją księdza odpowiednich słów, dokonuje swoistego przeistoczenia w ciało samego syna bożego.
Nic więc dziwnego nie ma w tym, że dzieci w tym dniu chcą wyglądać oryginalnie oraz tak samo się czuć. Czuć się jak najlepiej tylko mogą, by z uśmiechem przystąpić do pierwszego w ich życiu Najświętszego Sakramentu. Tradycyjne stroje komunijne nie różnią się zbyt od siebie, dziewczynki ubierają jasne sukienki, a chłopcy garnitury, czy alby komunijne, które to alby również są w kolorze jasnym, co ma symbolizować oraz świadczyć o czystości serca dziecka oraz o jego swoistej niewinności. Czym właściwie jest alba? Tak więc alba, z języka łacińskiego vestis alba, czyli biała szata, jest to bardzo długa, jasna szata liturgiczna, która noszona jest przez wszystkich księży oraz usługujących wszystkich stopni w czasie liturgii obrządku łacińskiego oraz również przez osoby duchowne wielu kościołów protestanckich, trzeba pamiętać również o tym, że alba jest szatą o długich, zazwyczaj dość szerokich rękawach, a cała alba sięga do kostek. Wywodzi się ona ze starożytnej tuniki. Teraz sporządzana jest z bardzo wielu rodzajów tkanin, nawet tych nazywanych tkaninami szlachetnymi, pierwotnie tworzona była po prostu ze zwykłego lnu. Do takiej alby, chłopiec może mieć również przeróżne dodatki, jakimi są między wieloma innymi na przykład rękawice, które z całą pewnością dodadzą naszej pociesze w tym jakże ważnym dla niej dniu sporo powagi, a być może i nieco więcej pewności siebie i radości spowodowanej przystąpieniem do Pierwszej Komunii Świętej - skromne alby do komunii.
2014/08/01, 14:20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.