Przeszłość widokówki w pigułce

Tak samo jak wiele epokowych odkryć, również pocztówka nie miała prostego początku. W 1865 roku ówczesny Poczmistrz Berlina, zaproponował na V Niemieckiej Konferencji Pocztowej wprowadzenie specjalnego kartonika do otwartej korespondencji. Pomysł ów, uznany wówczas za zbyt śmiały odrzuciła dyrekcja Poczty Pruskiej. Dopiero kiedy cztery lata później z analogiczną inicjatywą wystąpił profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego Emanuel Hermann, władze ją zaakceptowały. W ten sposób austrowęgierska poczta jako pierwsza zerwała ze zwyczajem zaklejonych listów wprowadzając tak zwaną kartkę korespondencyjną, której jedna strona określona była na korespondencję, natomiast druga posiadała znaczek i miejsce na adres.
kartki pocztowe
Wkrótce na w ten sposób drukowanych kartkach do korespondencji poczęły ukazywać się pierwsze rysunki i teksty okolicznościowe. W ten sposób narodziła się właściwa karta pocztowa. Początkowo obrazki znajdowały się w rogu karty, lecz z biegiem czasu poczęły pochłaniać coraz więcej miejsca. Od początku istnienia jedna ze stron określona była na adres i znaczek, z kolei na tekst, strona z obrazkiem. Jeżeli nadawca nie chciał ingerować w obraz, na tekst zostawało mu mało miejsca, w wielu wypadkach musiał się ograniczyć do krótkich życzeń. Dopiero w 1904 roku, poczta zmieniła zasady i od tego momentu na jednej stronie umieszczano obrazek, natomiast na drugiej znalazło się miejsce na korespondencję, przyklejenie znaczka a także zaadresowanie. Reguła taka obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Aktualnie z całą pewnością nie da się określić, kto wydał pierwsze kartki pocztowe. Spór o pierwszeństwo toczyło już ponad sto lat temu paręnaście miejscowości i krajów. Za najstarsze kartki pocztowe uważane są między innymi kartki wydawane w czasie wojny prusko - francuskiej w 1870 r. poprzez obydwie strony konfliktu, a również pochodząca z tego samego roku widokówka Serba Petara Manojlovicia przedstawiająca smoka na tle zabudowy miejskiej, znana tylko z przedwojennej reprodukcji. Swój akcent w prehistorii widokówki ma także Dolny Śląsk. Za jedne z najstarszych kartek na całym świecie uważane są kartki pocztowe ilustrujące najwyższy szczyt Karkonoszy, Śnieżkę, datowane na 1873 rok - url.

Współcześnie pocztówki wydawane są na ogromną skalę. Zajmuje się tym poligrafia - zobacz


Sprawdź też

W jaki sposób szukać najkorzystniejszego domu nad morzem?

Osiedle Eskadra, Bemowo w Warszawie
Bloger: PROFBUD
Na podstawie danych z: www.profbud.info
Miasta położone niedaleko morza są niezwykle popularne. Bliskie położenie wody, przepiękne widoki i możliwość spacerów po plaży każdego dnia - to sprawia, że wiele osób chciałoby mieszkać nad morzem. Rzecz jasna takie inwestycje wydają się niezwykle kosztowne. Gdzie szukać najlepszych rozstrzygnięć i znaleźć dom w Trójmieście?
2018/07/12, 00:39
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.