Rodzaje podatku dla osób które wynajmują komuś nieruchomość

Osoba, która wynajmuje mieszkanie jest zobowiązana do zapłacenia podatku do Urzędu Skarbowego od otrzymanego z wynajmu profitu. W jaki sposób to musi uczynić wyznacza przepis o podatku dochodowym od osób fizycznych również kodeks o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych zysków uzyskiwanych przez osoby fizyczne.
Inwestycje, nieruchomości
Bloger: http://sxc.hu
Na podstawie danych z: http://sxc.hu
Kiedy zaczynamy najem lokalu i chcemy płacić ryczałt od przychodów z tego tytułu jesteśmy zobowiązani dostarczyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania szefowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na lokalizację zamieszkania nie dalej aniżeli do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w jakim osiągnął pierwszy zysk z takiego tytułu. Wynajmujący mieszkania powinni pomyśleć, która forma opodatkowania jest w ich indywidualnym przypadku najkorzystniejsza . Przystępne dla osób nieprowadzących działalności ekonomicznej w obszarze wynajmowania nieruchomości są dwa niezwykle odmienne procedury rozrachunków z fiskusem: z pomocą akcyzy od dochodów ewidencjonowanych (stawka 8,5%), na normach schematycznych (stawki progresywne 18% i 32%).


Sprawdź też

Dobre strony wynajmu nieruchomości za pośrednictwem agencji nieruchomości

hotel
Bloger: ICPD
Na podstawie danych z: ICPD
Serdecznie zachęcamy każdego, kto posiada puste mieszkanie i chciałby je wynająć, do skorzystania z ofert przedsiębiorstw trudniących się zarządzaniem nieruchomościami. Zarządzanie mieszkaniami jest w Polsce bardzo nowe i jeszcze niezbyt znane, naprawdę jednak warto przekonać się do takiego sposobu zarządzania swoimi nieruchomościami. Na czym polega zarządzanie lokalami? Najprościej kwestię ujmując, jest to oddanie wszystkich praw do zarządzania mieszkaniem przez daną firmę. W zamian za to właściciel lokalu dokonuje regularnych opłat na rzecz tej firmy, nie jest to w ogóle tak wielka kwota, że nie byłoby to korzystne dla właściciela nieruchomości.

mieszkania do wynajęcia
Na podstawie danych z: flickr.com
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że bardzo atrakcyjną kształtem rozliczeń dla podatnika istniałoby opłacanie podatku o stawce 8,5%, lecz to może okazać się fałszywe. Mniejsza stopa liczona jest od przychodu, a więc inaczej mówiąc od kwoty przyjmowanego przez posiadacza czynszu. W przypadku rozliczenia na regułach ogólnych (stawka 18 i 32%) podstawą do obliczenia podatku od wynajmu jest nie przychód, lecz dochód, czyli przychód zmniejszony o wartości jego uzyskania. W efekcie może się okazać, że podatek za wynajem rozliczany na prawach ogólnych okaże się, pomimo wyższej stopy naprawdę finansowo mniejszy aniżeli w wypadku obliczania ryczałtem ze stawką 8,5% (kontynuuj na Powinno się zauważyć, że prócz corocznego odprowadzania podatku z tytułu umowy najmu, wynajmujący zobowiązany jest również każdego miesiąca albo kwartalnie odprowadzić do urzędu skarbowego zadatek na podatek. W celu wskazania wysokości zaliczki, trzeba ustalić zdobyte dochody całkowite.
2018/07/12, 02:22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.