Rodzaje podatku dla osób które wynajmują komuś nieruchomość

Osoba, która wynajmuje mieszkanie jest zobowiązana do zapłacenia podatku do Urzędu Skarbowego od otrzymanego z wynajmu profitu. W jaki sposób to musi uczynić wyznacza przepis o podatku dochodowym od osób fizycznych również kodeks o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych zysków uzyskiwanych przez osoby fizyczne.
Inwestycje, nieruchomości
Bloger: http://sxc.hu
Na podstawie danych z: http://sxc.hu
Kiedy zaczynamy najem lokalu i chcemy płacić ryczałt od przychodów z tego tytułu jesteśmy zobowiązani dostarczyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania szefowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na lokalizację zamieszkania nie dalej aniżeli do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w jakim osiągnął pierwszy zysk z takiego tytułu. Wynajmujący mieszkania powinni pomyśleć, która forma opodatkowania jest w ich indywidualnym przypadku najkorzystniejsza . Przystępne dla osób nieprowadzących działalności ekonomicznej w obszarze wynajmowania nieruchomości są dwa niezwykle odmienne procedury rozrachunków z fiskusem: z pomocą akcyzy od dochodów ewidencjonowanych (stawka 8,5%), na normach schematycznych (stawki progresywne 18% i 32%).


Sprawdź też

Rachunkowość dla firm

kalkulator
Na podstawie danych z: www.morguefile.com
Zachodzisz w głowę czy losy firmy oddać w ręce własnego księgowego czy zaufać doświadczeniu biura rachunkowego? Dla większości osób planujących założenie działalności gospodarczej księgowość może stanowić nie lada wyzwanie. Sporządzanie deklaracji ZUS, prowadzenie podatku VAT, faktury, bilanse, rozliczenia z bankami...

mieszkania do wynajęcia
Na podstawie danych z: flickr.com
Na pierwszy rzut oka wydaje się, że bardzo atrakcyjną kształtem rozliczeń dla podatnika istniałoby opłacanie podatku o stawce 8,5%, lecz to może okazać się fałszywe. Mniejsza stopa liczona jest od przychodu, a więc inaczej mówiąc od kwoty przyjmowanego przez posiadacza czynszu. W przypadku rozliczenia na regułach ogólnych (stawka 18 i 32%) podstawą do obliczenia podatku od wynajmu jest nie przychód, lecz dochód, czyli przychód zmniejszony o wartości jego uzyskania. W efekcie może się okazać, że podatek za wynajem rozliczany na prawach ogólnych okaże się, pomimo wyższej stopy naprawdę finansowo mniejszy aniżeli w wypadku obliczania ryczałtem ze stawką 8,5% (kontynuuj na Powinno się zauważyć, że prócz corocznego odprowadzania podatku z tytułu umowy najmu, wynajmujący zobowiązany jest również każdego miesiąca albo kwartalnie odprowadzić do urzędu skarbowego zadatek na podatek. W celu wskazania wysokości zaliczki, trzeba ustalić zdobyte dochody całkowite.
2018/07/12, 02:22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.