Rodzaje podatku dla osób które wynajmują komuś nieruchomość

Osoba, która wynajmuje mieszkanie jest zobowiązana do zapłacenia podatku do Urzędu Skarbowego od otrzymanego z wynajmu profitu. W jaki sposób to musi uczynić wyznacza przepis o podatku dochodowym od osób fizycznych również kodeks o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych zysków uzyskiwanych przez osoby fizyczne.
Inwestycje, nieruchomości
Bloger: http://sxc.hu
Na podstawie danych z: http://sxc.hu
Kiedy zaczynamy najem lokalu i chcemy płacić ryczałt od przychodów z tego tytułu jesteśmy zobowiązani dostarczyć oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania szefowi urzędu skarbowego właściwego ze względu na lokalizację zamieszkania nie dalej aniżeli do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w jakim osiągnął pierwszy zysk z takiego tytułu. Wynajmujący mieszkania powinni pomyśleć, która forma opodatkowania jest w ich indywidualnym przypadku najkorzystniejsza (https://www.damdom.pl/vademecum-artykul/dobra-umowa,141.html). Przystępne dla osób nieprowadzących działalności ekonomicznej w obszarze wynajmowania nieruchomości są dwa niezwykle odmienne procedury rozrachunków z fiskusem: z pomocą akcyzy od dochodów ewidencjonowanych (stawka 8,5%), na normach schematycznych (stawki progresywne 18% i 32%).


Sprawdź też

Rachunkowość dla firm

kalkulator
Na podstawie danych z: www.morguefile.com
Zastanawiasz się czy losy firmy oddać w ręce własnego księgowego czy zaufać wiedzy biura rachunkowego? Dla większości osób planujących założenie działalności gospodarczej księgowość może stanowić nie lada wyzwanie. Przedsiębiorca boryka się z takimi kwestiami jak podatek dochodowy, VAT czy ubezpieczenia społeczne, które wiążą się ze złożeniem dokumentów rejestrowanych w odpowiednich instytucjach i urzędach.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.